Zobowiazania wobec dzieci po rozwodzie
Założenie rodziny to nie tylko same przyjemności ale także mnóstwo obowiązków, o których powinni wiedzieć ludzie decydujący się na taki krok. Do głównych powodów założenia rodziny zalicza się chęć posiadania dzieci, z czego wynika ponoszenie ciężaru utrzymywania ich aż do osiągnięcia przez nie samodzielności, a formalny związek małżeński ma być gwarancją stabilności dla potomstwa. Rodzice zobowiązani są do wychowania dzieci oraz udzielenia im przyzwoitych warunków dla ich rozwoju. Zdaje się być absolutnie normalnym fakt iż obojgu rodziców musi zależeć na szczęściu ich pociech bo w odmiennym wypadku pewnie nie decydowali by się na zawarcie związku małżeńskiego, jaki ma umożliwiać optymalne warunki do wychowania potomstwa.
Mimo tego licuje zauważyć, że nie każdorazowo dwoje osób, którzy wzięli ślub wytrwa w tym postanowieniu do końca życia. Po kilku latach wzajemnego życia pojawić może się coraz więcej motywów, dla których nie mogą już dłużej ze sobą zdzierżyć. Niektórzy są wychowani w poczuciu obowiązku wytrwania ze sobą na dobre i na złe nawet jeśli małżeństwo staje się już tylko kontraktem bez emocji. Drudzy wolą rozwiązać taki związek i spróbować poukładać sobie życie po nowemu. Skutkuje to szeregiem trudnych do rozwiązania kłopotów, z których mnóstwo dotyka dzieci podobnej pary. Nawet bowiem po zakończeniu małżeństwa na obydwojgu z rodziców w dalszym czasie spoczywa obowiązek utrzymania dzieci do czasu uzyskania przez nie pełnoletności.
W przewadze państw funkcjonują mechanizmy mające zabezpieczyć interesy dzieci w takich sprawach. Podstawowym z podobnych instrumentów jest przymus alimentacyjny, który dotyka najczęściej mężczyznę jaki po ustaniu małżeństwa nie bierze już skutecznego wkładu w odchowanie dzieci. Świadczenie materialne w formie alimentów na dzieci ma na celu wyrównanie szans dzieci rozwiedzionej pary na równi z dziećmi z całych rodzin, przynajmniej pod względem finansowym. Wcale nie jest tak sporadyczną sytuacją, że ojciec dzieci próbuje się wykpić z obowiązku alimentacyjnego i wcale nie uiszcza alimentów. Jednostką prawną zasądzającą alimenty na dzieci jest sąd i wbrew pozorom ma on mnóstwo sposobów nacisku aby wyegzekwować łożenie alimentów na dzieci. Raz po raz w mediach wybucha kwestia nowych konceptów na przyduszenie alimenciarzy do spłacania niniejszego zobowiązania na dzieci.
Zgodnie z prawem jakie funkcjonuje w Polsce chroniczne umykanie od regulowania alimentów ma piętno przestępstwa, mimo tego ściągalność tych świadczeń jest zatrważająco niewielka (rzędu kilkunastu procent) co skłania wiele osób mających zasądzony przymus alimentacyjny do poczucia się niejako bezkarnymi.